Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb

S príchodom jari prichádza nová energia

Každá nová jar je signálom pre ľudský organizmus, že sa má prebudiť  k novému životu a pripraviť sa na prísun novej energie, ktorá najčastejšie prichádza v podobe silnejších  svetelných  podnetov prebúdzajúcich telo i ducha. Povzbudzujú metabolizmus a látkovú premenu. Posilňujú dušu i myseľ človeka. Keď sa k tomu pridá pestrá zdravá strava a pohyb v prírode pod žiariacim slnkom, život môže zrazu zmeniť svoje farby. Kyslík robí zázraky. Pohyb na čerstvom vzduchu hodinu denne pôsobí ako skutočný elixír. Ak k tomu všetkému pridáme ešte dostatok kvalitného ovocia  a zeleniny, pripravíme si dobrý základ aj na jarnú očistu a posilníme si imunitu. Takto sa dokážeme chrániť nielen pred jarnou únavou, ale aj prípadnými depresiami. Už naši predkovia poznali blahodarné  účinky jari. Vedeli, že vždy s ňou prichádza čas obnovy a čas nového života.

I dnes to platí  pre telo, dušu i myseľ človeka. Nezabúdajme, že jar je i časom pre stanovenie si  nových cieľov. Jar je tiež časom nových citov a emócií. Rodí sa nový život, príroda žiari farbami a vôňami. Jar je i časom optimizmu a radosti zo života. Zimný spánok sa končí. Začína čas aktivity. Vnímajme a prežívajme každú jar s radosťou, optimizmom a pozitívnym očakávaním. Tak ako sa príroda prebúdza do nového života, tak i ľudské telo a myseľ nasledujú tento prirodzený proces. Stačí niekoľko drobností a vy budete s príchodom jari opäť žiariť.

Seniori môžu slúžiť deťom ako vzor, môžu ich naučiť riešiť vlastné problémy, vďaka svojim životným skúsenostiam. Na strane druhej, deti si kreujú pozitívne postoje k starším ľuďom, majú kontakt so starobou a naučia sa ju vnímať ako prirodzenú súčasť života. Deti tak vďaka tejto skúsenosti zároveň prichádzajú do kontaktu s ľuďmi so zdravotnými obmedzeniami a naučia sa ich vhodne prijímať. Deti vnesú do života seniorov opäť novú energiu a úplne iné témy, na aké sú so svojimi rovesníkmi v izolovanom prostredí zvyknutí. A aj naši seniori sa tešia, že je už jar a jedno krásne slnečné dopoludnie sa rozhodli opäť stráviť s detičkami v jasličkách „Domček Lienka“. Energiou sa teda vôbec nešetrilo J  Spev, tanec, smiech, malá pauza na občerstvenie a znova …. šmýkačky, autíčka, bábiky a relax na slniečku. Bolo super, určite takéto návštevy zaradíme medzi naše aktivity.

 

 

Napísala: Mgr. Dominika Boľfová