Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb

Májová opekačka v DD a DSS –Stredisko v Novej Bašte

Teplé počasie  je už v plnom  prúde a nikomu z klientov  domova  sa nechce sedieť na izbe. Hoci pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu je pre nich samozrejmosťou, začalo tomu niečo chýbať. K letu  predsa patria grilovačky  –  lahodná vôňa,  chuť opekaných dobrôt a neopakovateľná atmosféra pri ich príprave. Veď najväčšie čaro má opekanie v prírode nad otvoreným ohňom, kde jedlá získavajú jedinečnú chuť a vôňu z aromatického dymu.

Od rána bol u nás veľký zhon a rozruch. Dňa 7 mája chystali sme opekačku v záhradnom priestore  nášho zariadenia. Každý mal plné ruky práce, čakali sme návštevu – klientov a zamestnancov z DD a DSS z Rimavskej Soboty.  Keď prišli ukázali sme ako bývame, čo robíme počas dňa. Po oficiálnej časti nasledovala ochutnávka koláčov, zákuskov, ktoré zabezpečili naše kuchárky. Na pripravených ohniskách sa začala opekať slaninka. Vôňa a  dobrá nálada sa šírila po celom dvore. Dobrá nálada, chrumkavá slaninka a pocit spolupatričnosti sa dostali aj ku klientom, ktorí sa pre svoj zdravotný stav nemohli priamo podieľať na  príprave opekačky. K pečenej slaninke, osviežujúcim nápojom  vyhrával gitarista, spevák zo susednej dediny. Pekné počasie a dobrá nálada  umocnili u všetkých klientov  a  zamestnancov nevšedný zážitok z tejto akcie.

Bolo to príjemné popoludnie v atmosfére zábavy, radosti a čarovných stretnutí. Všetkým sa tu páčilo, prežili nádherný deň. Takéto stretnutia by sa mali konať častejšie. Je to  výborná príležitosť ako sa porozprávať, poklebetiť, posťažovať sa,  pospomínať. Tiež si dobre oddýchnuť a zaspievať s priateľmi.

V Novej Bašte, dňa 11.mája 2018

Napísala:Bc.Sumráková