POBYT V SOĽNEJ JASKYNI

Haloterapia

je proces, pri ktorom dochádza k vdychovaniu mikročastíc soli a jej prenikaniu do rôznych častí dýchacieho traktu. Vdychovaný aerosol soli následne ničí mikróby tým, že vysušuje mikrobiálne bunky patogénnych mikroorganizmov a telo sa ich potom zbavuje formou uvoľňovaných hlienov. Tento jav hodnotia odborníci ako účinný samočistiaci proces organizmu. Soľ súčasne znižuje hustotu hlienov, má zvlhčovacie vlastnosti, na základe čoho návštevníci udávajú aj subjektívne zlepšenie stavu. Priamym dôsledkom tohto čistiaceho procesu organizmu je ústup zápalov v dýchacom trakte ako aj v celom organizme a výrazná podpora imunitného systému. Soľné jaskyne sú určené pre každého, kto chce urobiť niečo pre svoje zdravie.  Relaxačné posedenie v nezvyklej atmosfére soľnej jaskyne sa vyrovná pobytu pri mori v čase po búrke, kedy je ovzdušie v prímorskej oblasti nasýtené veľkým množstvom jódu.Za 45 minút „nadýchate“ do tela toľko iónov, ako počas 2-3 dňového pobytu pri mori. Preto návšteva soľnej jaskyne je vhodná pre tých, čo nemajú čas, respektíve možnosť ísť k moru. Je určená tým, ktorí potrebujú podporiť svoje zdravie resp. zmierniť prejavy niektorých ochorení. Haloterapia je podpornou metódou pri liečbe všetkých ochorení sprevádzaných sťaženým dýchaním a zhoršením kvality pokožky – neurózy a stavu vyčerpanosti, stresu, chronického ochorenia priedušiek a pľúc, zápalov horných a dolných dýchacích ciest, fajčiarskeho kašľa, astmy, rôznych prejavov alergií, kožných problémov, oslabeného imunitného systému, srdcovo cievnych ochorení, ako aj prevencia proti sezónnym ochoreniam.

(http://www.solnajaskynars.sk/Haloterapia/haloterapia.html, 18.07.2018,6:31)

Aj my sme si vyskúšali priaznivý vplyv haloterapie, dňa 04.07.2018 sme navštívili soľnú jaskyňu v Rimavskej Sobote. Prvotné pocity našich klientov boli zmiešané, nevedeli čo ich čaká a ako celkový proces bude prebiehať. Nakoľko sa soľná jaskyňa nachádza neďaleko nášho Domova dôchodcov a DSS, rozhodli sme sa spojiť príjemné s užitočným a urobili sme si malú prechádzku. Samotný pobyt v soľnej jaskyni sme si užili. Čo môže byť lepšie na oddych ako príjemné prostredie, kde si môžeme poležať, pri zvuku vodopádu a meditačnej hudby? Soľná jaskyňa v nás zanechala pozitívne dojmy, našim klientom sa veľmi páčilo a už teraz sa nevedia dočkať kedy pôjdeme opäť.

Srdečne by sme sa chceli poďakovať pánovi Slabejovi, ktorý nám umožnil vstup do jaskyne v doobedňajších hodinách, ako aj za pomoc s klientmi, ktorí majú invalidné vozíky.