Cesta za históriou . . .

Haličský-zámok

Neubehol ani mesiac od posledného spoločného výletu s našimi obyvateľmi za krásami Slovenska.  Novohrad  bol  náš ďalší cieľ.  Prírodu sme zamenili za návštevu historických a kultúrnych pamätihodností a rozhodli sme sa navštíviť židovskú synagógu v Lučenci, ktorá je na zozname národných kultúrnych pamiatok.

Posledné roky chátrala a hrozilo jej poškodenie. Synagóga postavená v roku 1923 vyrástla  na základoch jej predchodkyne z roku 1863. Pred druhou svetovou vojnou ju v Lučenci využívala najmä židovská obec, ktorá mala v tom čase asi dvetisíc členov. Dnes žije v Lučenci menej ako dvadsať členov židovskej komunity. O rapídny úbytok židov v meste sa pričinila najmä druhá svetová vojna. Židovská obec využívala synagógu do roku 1944. Od roku 1948  už nebola využívaná na žiadne podujatia. V predchádzajúcich mesiacoch však podstúpila kompletnú rekonštrukciu svojho interiéru. To, že sa ju podarilo zachrániť, je niečo úžasné, asi po sedemdesiatich rokoch začne opäť slúžiť ľudom. Vo vynovenom priestore sa plánujú koncerty, stretnutia  obyvateľov s umelcami, hudobníkmi či výtvarníkmi.

V pláne sme ako druhú turistickú vychádzku naplánovali návštevu Haličského zámku. Tento zámok vznikol zo staršieho strážneho hradu a jeho najvýznamnejšími majiteľmi boli bohatí a vplyvní  Forgáchovci. Počas prvej svetovej vojny bol zámok vyrabovaný a poškodený.  V roku 2005 sa začalo s kompletnou rekonštrukciou, ktorá bola ukončená v roku 2010. Dnes je v zámku umiestnený luxusný hotel. Je však otvorený aj pre širokú verejnosť. Pri návšteve zámku sme nevynechali prehliadku  nádherného lesoparku.  V podhradí nás čakalo malé občerstvenie, výmena dojmov, plány na budúce výlety, oddych pre ubolené nohy a pár fotografií. V príjemnom prostredí, pri milej obsluhe  a kochaní sa výhľadmi na okolitú prírodu nám čas plynul rýchlym tempom. A bol čas návratu domov.

Do zariadenia sme sa vrátili príjemne unavení ale spokojní a tešíme sa , kedy si tento výlet opäť zopakujeme.

Napísala: Bc. Sumráková

V Novej Bašte, dňa 20.07.2018