Jazyk/Nyelv 

Pitný režim a stravovanie seniorov v lete

100_0391

27. júna sme opäť, tak ako každý mesiac, pripravili prednášku so zdravotnou tematikou blízkou seniorom, prednášajúca zdravotná sestra pani Veronika Olšiaková prišla množstvom dôležitých informácií k téme pitného režimu a stravovania seniorov v lete.

S pribúdajúcim vekom je dodržiavanie pitného režimu ťažšie, ale o to dôležitejšie. Čím je človek starší, tým menej cíti smäd, nie je tak pohybovo aktívny ako v produktívnom veku, tým pádom sa menej potí a organizmus staršieho človeka sa rýchlo prehreje. Dehydratácia môže spôsobiť vážne zdravotné problémy alebo priamo ohroziť ľudský život, preto je dôležité prijímať dostatočné množstvo tekutín, aby sa predišlo zahusteniu krvi, vzniku embólie alebo trombózy. Únava, ospalosť, podráždenosť,  zmätenosť, bolesti hlavy, poruchy vedomia až celkový kolaps organizmu – to všetko sú následky nedostatku tekutín. Najlepším prostriedkom na doplnenie tekutín je pre organizmus čistá voda. Piť treba v menších množstvách a častejšie, vhodné na pitie sú aj nesladené ovocné alebo bylinné čaje a pramenité vody.

Ovocie a zelenina sú skvelým spôsobom ako do tela dostať viac tekutín. Šťavnatému ovociu a zelenine málokto odolá a dostaneme do organizmu aj ďalšie dôležité látky a vitamíny. Strava v lete má byť pestrá, ľahko stráviteľná, ktorá nezaťažuje žalúdok, vyhýbať sa treba mastným a slaným jedlám. Venovať dostatočnú pozornosť treba aj skladovaniu potravín v lete, pretože vplyvom tepla a slnečného žiarenia ľahko a rýchlejšie než v iných ročných obdobiach podliehajú skaze. Častou hrozbou v lete je najmä  nákaza salmonelou z rôznych mliečnych či vaječných výrobkov, polotovarov a jedál. Na potravinách preto treba dôsledne sledovať dátum spotreby a skladovať ich pokiaľ je to možné v chladných a tmavých priestoroch na to určených a rýchlo sa kaziace potraviny skladovať v chladničke a podľa možnosti spotrebovať v krátkom čase. 


Mgr. Martina Kántorová

Priložené fotografie